Otel Ekle

Termalotellere.com Türkiye'nin Termal oteller tanıtım sitesi

Otel Ekle
Afyon Kabe Mescidi

1400’lü yılların başında yapıldığı tahmin edilen Afyon Kabe Mescidi Afyon ilimizin mutlaka gezilmesi gereken turistik yerleri arasındadır. Bu yapı meşhur Karahisar kalesinin hemen altında bulunuyor. Afyon Kalesinin hemen altında Çavuş-başı Mahallesindeki bu camiyi l397 yılında Hacı Mehmet bin Yusuf isimli kişinin yaptırdığı söylenmektedir.

Kabe Ölçülerinde Mescid

Bu ismi neden almıştır diye merak ederseniz hemen söyleyelim, Mekke’deki Kabe ölçüleri baz alınarak yapıldığı söyleniyor. O tarihlerde hacca gidip kabenin ölçüsünü almak ve o ölçülerde burada bir küçük mescit yapmak güzel bir fikir. Ayrıca yapımında kullanılan taş, kesme taş olduğu için daha uzun yıllar Afyon Kabe Mescidi ayakta kalacak. Bazı tamiratlar dışında orijinalliğini bu zamana kadar koruyan Afyon Kabe Mescidi üzerinde küçük bir yapı daha bulunmaktadır. Kubbe şeklindeki bu yapı ile beraber bir bütün oluşturan Kabe Mescidi Afyon ilinin gezilmesi gereken tarihi turistik yerleri arasında bulunuyor.

Osmanlı Mimarisi

Yapıda bir kitabe bulunmaktadır bu kitabede yapının kim tarafından oluşturulduğu yazar. Güney tarafında yer alan duvardan bir kapı açılmaktadır. Bu kapıdan içeri girilir. Bu yapıda da Osmanlı mimarisi göze çarpıyor. Mescidin iç hacmini ölçtüğümüzde 7×7 m ölçüsünde bir kare olduğu görülüyor. Üst yapıdaki kubbe inşa edilirken, tipik Osmanlı mimarisinden istifade edilmiş. Kare yapıdan dairesel kubbeye geçişte üçgen yapı kullanılmış. Yolunuz Afyon’a düşerse mutlaka kabe şekline benzetilen bu mescidi de ziyaret ediniz.

6 Eylül 2018 600 okunma
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.