Otel Ekle

Termalotellere.com Türkiye'nin Termal oteller tanıtım sitesi

Otel Ekle
Afyon Zafer Müzesi

Afyon ilimizin il merkezinde Zafer anıtıyla Kale arasında kalan noktada yer alan Afyon Zafer Müzesi ilk olarak 1915 yılında inşa edilmiştir, bu müzede Taarruz yani Başkomutanlık Meydan Savaşı idare edilmiştir. Üst kısımda 9 odalı alt katta ise 10 odalı olan bu tarihi yapının en önemli özelliği Başkomutanlık Meydan Savaşının komuta edildiği yer olmasıdır. Bu evde Gazi Mustafa Kemal Paşa, Fevzi Çakmak, İsmet İnönü bu noktada kararlar veriyorlardı ve savaş buradan yönetiliyordu. Müzede onların anısına düzenlenen odalar yer alıyor. Bu bina 88 yıl önce belediye binası olarak kullanılıyordu.

Başkomutanlık Meydan Savaşı’nın Komuta Edildiği Yer
Sonraları Emniyet Müdürlüğü Binası oldu. 1986 yılında ise Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne verildi. 6 yıl sonra da müze olarak kullanılmaya başlandı. Binada halen dekorasyon restorasyon çalışmaları devam ediyor. Afyon Zafer Müzesi Kurtuluş savaşımızın en önemli savaşlarından biri olan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesinin bu noktadan sevk ve idare edilmesi açısından büyük bir önem arz ediyor.

Müzenin Önemi

Müzeye girdiğinizde o atmosferi yaşayabilirsiniz. Çünkü bu binada kalan çok önemli insanların, komutanların savaşı bu noktadan idare ettiği yılların atmosferinin heyecanı müzeye girdiğinizde hissedilmeye başlıyor. Afyon Zafer Müzesi pazartesi günleri hariç, her gün ziyaretçilere açıktır ve 08.30-17-30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Afyonkarahisar ilimizde gezilecek daha başka müzeler de vardır.

4 Kasım 2018 594 okunma
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.